Ogród sensoryczny

Uczta dla wszystkich zmysłów…

Ogród sensoryczny to miejsce w którym można lepiej i dogłębniej poznać świat przyrody. Dzięki tak zagospodarowanej przestrzeni uczymy się bardziej świadomie odbierać zapachy, smaki, kolory i odgłosy natury.

Nasz ogród należy do niewielu ogrodów sensorycznych w kraju. Jest podzielony na pięć stref – każda strefa przemawia do wybranego zmysłu w bardziej intensywny sposób. Wszystkie odczucia łączą się w całość, dopełniając się i wspólnie spełniając swoje zadanie.

Znajdziemy  tu piękny zakątek różany z ławeczkami, które otacza sześć „płatków róż” – utworzonych przez różnobarwne kwiaty, a każdy z „płatków” w innym kolorze. W tej części mamy okazję odbierać wzrokiem niepowtarzalną ilość kolorów – od pastelowych, przyciemnionych, poprzez wyraziste – wszystkie znane i te widziane być może po raz pierwszy. Jest też urokliwy staw z rybkami, których różnorodne barwy pięknie mienią się w słońcu. Mniejsze i większe okazy pozwalają się śledzić pod błyszczącą taflą wody, niekiedy podpływając na wyciągnięcie ręki.

Zioła, kwiaty, krzewy bzu, świerk  – przechodząc kolejnymi alejkami odczuwamy wszystkie przyjemne zapachy tworzą ucztę dla naszego całego ciała.

Za niewielkim wzniesieniem, po którym kiedyś przejeżdżały wagoniki do cegielni, znajduje się pole do gry w minigolfa. To strefa dotyku i jednocześnie relaksu. Oprócz golfowego kija, można wziąć do swej dłoni kamyk i poznać jego kształt.

W strefie smaku znajdziemy pyszne owocowe krzewy i drzewa. Smaki słodkie, cierpkie, kwaśne, o gorzkim posmaku – a to wszystko możemy poczuć na swoim języku.

Dopełnieniem ogrodu jest wszechobecna strefa słuchu – ćwierkanie ptaków, szum drzew i wiatru, szelest liści. Stukanie dzięcioła, ćwierkanie ptaszków, szum wodospadu niesmaowicie uspokają i wprowadzą nas w nastrój niesamowitego odprężenia i ucieczki od problemów życia codziennego.

Przekonaj się czy to naprawdę działa i opisz nam swoje wrażenia.