Historia Pałacu

Drzeczkowo

Wieś istniejąca już w XIV wieku. Od 1791 do 1843 własność Trzebińskich, następnie Objezierskich, od 1861 do 1945 rodu von Leesen und Gotha.

Drzeczkowo położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątków regionu leszczyńskiego. Leży w odległości około 4 km na północ od Osiecznej, przy drodze Osieczna-Kościan. Od północnego zachodu wioskę otacza panorama wzgórz morenowych,a po stronie południowej rozpościera się romantyczna nizina z Jeziorem Drzeczkowskim, Łąkami i lasem.

Zespół Pałacowo-Dworsko-Parkowy w Drzeczkowie

Znajduje się on na terenie zabytkowego parku krajobrazowego. Pałac w Drzeczkowie to oryginalna budowla , w stylu gotyku romantycznego. Jest to budowla nawiązująca w swoich formach do historyzmu z elementami neogotyckimi i neorenesansowymi, dwukondygnacyjna. W elewacji frontowej ryzalit, zwieńczony tak jak i narożniki budynku ośmiobocznymi wieżyczkami i krenelażem.

Pałac zbudował Ferdynand von Leesen w 1869 r. Po nim dobra przejął syn Maciej, a następnie wnuk Horst von Leesen. Horst miał dwóch synów z pierwszego małżeństwa, którzy opuścili Drzeczkowo, by walczyć na wojnie. Natomiast sam baron Horst z żoną i córkami rezydował w pałacu. Bał się Rosjan i represji z ich strony, dlatego w czasie ucieczki otruł siebie i swoją rodzinę. Po wojnie dobra rozparcelowano, pałac drzeczkowski należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W 2004 roku właścicielem obiektu została firma PRO-AQUA Sp. z o.o.

Dwór został zbudowny dla Adama Nieżychowskiego. Jest to budynek późnobarokowy, z czwartej ćwierci XVII wieku i przebudowany w XIX wieku.

Kaplica grobowa

Kaplicę wzniesiono w 4 ćwierci XIX wieku, w stylu neogotyckim. Mauzoleum jest grobowcem rodzinnym, w którym pochowano: Ferdynanda, Macieja i Jadwigę von Lessen.

Park

Park krajobrazowy o powierzchni około 15 hektarów, z końca XVIII wieku.