Osiedle Kulturowo Kreatywnych

Home / Kulturowo Kreatywni / Osiedle Kulturowo Kreatywnych

Osiedle Kulturowo Kreatywnych

Większość z nas przez całe życie pracuje głównie na utrzymanie domu i wyżywienie. Wybiegając w marzeniach w przyszłość, możemy wyobrazić sobie dom, który nas nic nie kosztuje. Ideałem byłoby, gdyby sam spłacił pożyczkę zaciągniętą na jego budowę. Taką szansę ma dom z konopi pokryty dachem fotowoltaicznym. Sprzedaż nadwyżki wytworzonej energii mogłaby spłacać kredyt. Ogródek warzywny obok domu mógłby nas żywić. Mielibyśmy czas, żeby żyć.

By marzenia nie pozostały iluzją, przystąpiliśmy do działania. Od kilku lat współpracujemy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu w celu znalezienia najlepszego rozwiązania, jednego z największych wyzwań, jakie stoi obecnie przed człowiekiem. Wyzwaniem tym jest stworzenie zrównoważonego rozwoju, to jest takiego rozwoju, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń.

Opanowaliśmy technologię budowy domów z paździerzy konopnych i spoiwa na bazie wapna. Beton konopny wykazuje wysokie zdolności izolowania termicznego, akumulacji ciepła, paro przepuszczalności, jest niepalny, antyalergiczny. Wapno jest coraz twardsze pod wpływem procesu karbonatyzacji, więc z roku na rok konstrukcja jest wytrzymalsza, a wapno przeobraża się powoli w skałę wapienną (na świecie istnieją budynki, budowane tą technologią, które mają po kilkaset lat).

Beton konopny używany jest w połączeniu z konstrukcją drewnianą. Pełni funkcję termoizolacji oraz usztywnienia. Hempcrete to stosunkowo lekki materiał. W czasie budowy domu z konopi nie potrzeba specjalnych maszyn. Mieszanka jest ubijana w szalunku wokół drewnianej konstrukcji szkieletowej. Hempcrete to materiał, który ma szansę zrewolucjonizować światowe budownictwo naturalne. Obecnie na terenie Polski zrealizowano już kilka inwestycji tą technologią. Prawdopodobnie pierwszą był domek eksperymentalny na terenie IWNiRZ w Poznaniu. Wybudowaliśmy całoroczny budynek mieszkalny w Grodzisku. W celach porównawczych obok wybudowano identyczny budynek metodą konwencjonalną. Wstępne badania wykazują, że technologią Hempcrete możemy uzyskać budynek bez kosztowy.

Na terenie Eko – Cegielni w Drzeczkowie tą metodą ocieplono budynek od wewnątrz i wykonano izolację posadzki. Obok, na piecu cegielni, wybudowaliśmy, obecnie największy, budynek z konopi w Polsce. W tym budynku jest 6 mieszkań. Aby technologia budowania była zgodna z normami, współpracujemy z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie w celu uzyskania niezbędnych certyfikatów. Naszym celem jest zbudowanie w tej technologii osiedli dla Kulturowo Kreatywnych w każdym województwie. Ponieważ jesteśmy obywatelami planety i lubimy słońce, planujemy wybudowanie również takiego osiedla w Hiszpanii.

W tym roku zamierzamy wybudować modele domów przyszłych osiedli. W trakcie ich budowy wspólnie z pracownikami naukowymi Instytutu Włókien Natury i Roślin Zielarskich będziemy prowadzić cykl szkoleń dla firm budowlanych z całego kraju. Będziemy dzielić się wiedzą i zdobytymi doświadczeniami. Będziemy prowadzić również szkolenia, dla przyszłych właścicieli, którzy ze względu na lekkość materiału mogą uczestniczyć w budowie własnego domu, co obniży ich koszty. Obecnie rozpoczynamy prace nad budowę sklepu z żywnością ekologiczną w pobliżu pałacu.

Domy to tylko początek kreacji przyszłości, robi się znacznie ciekawiej, gdy zaczynamy wyobrażać sobie społeczność osiedla. Każdy będzie kreatywnym entuzjastą, nauczycielem, mentorem i wychowawcą, każdy wniesie coś pozytywnego, każdy będzie realizował zarówno cele osobiste, jak i społeczności, będziemy jednocześnie reżyserami, scenarzystami i aktorami komedii pod tytułem: Życie.

Bez względu na to, czy dzisiaj jesteś inżynierem, nauczycielem, informatykiem, naukowcem, kucharzem, rolnikiem, budowlańcem czy jeszcze szukasz swojego powołania, możesz uczestniczyć w tworzeniu osiedla, które pomoże wprowadzić zmiany w sposobie myślenia i stylu życia. Może to właśnie Ty przyczynisz się do przeskoku kwantowego cywilizacji.