Osiedle Kulturowo Kreatywnych

Home / Kulturowo Kreatywni / Osiedle Kulturowo Kreatywnych

Osiedle Kulturowo Kreatywnych

Większość z nas przez całe życie pracuje głównie na utrzymanie domu i wyżywienie. Wybiegając w marzeniach w przyszłość, możemy wyobrazić sobie dom, który nas nic nie kosztuje. Ideałem byłoby, gdyby sam spłacił pożyczkę zaciągniętą na jego budowę. Taką szansę ma dom z konopi pokryty dachem fotowoltaicznym, dom plus energetyczny. Sprzedaż nadwyżki wytworzonej energii mogłaby spłacać kredyt. Ogródek warzywny obok domu mógłby nas żywić. Mielibyśmy czas, żeby żyć.

By marzenia nie pozostały iluzją, przystąpiliśmy do działania. Od kilku lat współpracujemy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu w celu znalezienia najlepszego rozwiązania, jednego z największych wyzwań, jakie stoi obecnie przed człowiekiem. Wyzwaniem tym jest stworzenie zrównoważonego rozwoju, to jest takiego rozwoju, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń.

Opanowaliśmy technologię budowy domów z paździerzy konopnych i spoiwa na bazie wapna. Beton konopny wykazuje wysokie zdolności izolowania termicznego, akumulacji ciepła, paro przepuszczalności, jest niepalny, antyalergiczny. Wapno staje się coraz twardsze pod wpływem procesu karbonatyzacji, więc z roku na rok konstrukcja jest wytrzymalsza, a wapno przeobraża się powoli w skałę wapienną (na świecie istnieją budynki, budowane tą technologią, które mają po kilkaset lat).

Beton konopny używany jest w połączeniu z konstrukcją drewnianą. Pełni funkcję termoizolacji oraz usztywnienia. Hempcrete to stosunkowo lekki materiał. W czasie budowy domu z konopi nie potrzeba specjalnych maszyn. Mieszanka jest ubijana w szalunku wokół drewnianej konstrukcji szkieletowej. Hempcrete to materiał, który ma szansę zrewolucjonizować światowe budownictwo naturalne. Obecnie na terenie Polski zrealizowano już kilka inwestycji tą technologią. Prawdopodobnie pierwszą był domek eksperymentalny na terenie IWNiRZ w Poznaniu. Wybudowaliśmy całoroczny budynek mieszkalny w Grodzisku. W celach porównawczych obok wybudowano identyczny budynek metodą konwencjonalną. Wstępne badania wykazują, że technologią Hempcrete możemy uzyskać budynek bezkosztowy.

Na terenie Eko – Cegielni w Drzeczkowie tą metodą ocieplono budynek od wewnątrz i wykonano izolację posadzki. Obok, na piecu cegielni, wybudowaliśmy,  budynek wielorodzinny (sześć mieszkań). Naszym celem jest zbudowanie w tej technologii osiedla dla Kulturowo Kreatywnych.

Bez względu na to, czy dzisiaj jesteś inżynierem, nauczycielem, informatykiem, naukowcem, kucharzem, rolnikiem, budowlańcem czy jeszcze szukasz swojego powołania, możesz uczestniczyć w tworzeniu osiedla, które pomoże wprowadzić zmiany w sposobie myślenia i stylu życia. Może to właśnie Ty przyczynisz się do kwantowego przeskoku w rozwoju cywilizacji.